SVJETSKI DAN ZDRAVLJA – 7.travnja 2018.

Autor: Vesna Suvala, 18. 4. 2018.

Ovogodišnjim geslom Svjetskog dana zdravlja "Univerzalna zdravstvena zaštita: svatko, svugdje", svjetska zdravstvena organizacija poziva svjetske čelnike da se pridržavaju obveza koje su preuzeli kada su se dogovorili o jednom od ciljeva održivog razvoja 2015. godine, da se unaprijedi zdravlje svih ljudi. I ove godine učenici i nastavnici Medicinske škole Osijek sudjelovali su u obilježavanju Svjetskog dana zdravlja sa porukom „Nitko ne bi trebao birati između zdravlja i drugih životnih potreba“.

Na prigodno uređenom štandu, učenici su građanima mjerili krvni tlak, dijelili promotivne letke, a u suradnji s Društvom za zaštitu od dijabetesa Osijek mjerena je vrijednost razine glukoze u krvi. Tijekom akcije, građanima grada Osijeka, izmjerena su 81 krvna tlaka i određeno 54 razina glukoze u krvi. Učenici su se uključili i u aktivnosti drugih udruga: Gradska liga protiv raka Osijek, Zavod za javno zdravstvo i MAMMAE Osijek. U obilježavanju Svjetskog dana zdravlja sudjelovali su nastavnici struke: Dunja Bart, Ana Marija Buljević, Maja Carević, Maja Čebohin, Sanja Dravinski, Ljiljana Eršek, Jadranka Marušić, Marko Maceković, Marijana Nikolovski i Jasenka Vujanić  i učenici:

4s1 razred: Domenika Jurković, Dina Bilić, Ana Turšćak, Karlo Patila, Ljiljana Vidić

4s2 razred: Stella Milinović, Vedran Vidaković, Tajana Ivanov, Marija Kavrić, Antun Vrsa

4s3 razred: Danijela Kremer, Izabela Gorski, Mateja Vešligaj, Bojan Rajić, Domagoj Juranić, Mia Viljanac

5s1 razred: Dorian Galunić, Marko Bondža, Karmen Čiš, Nina Grahovac, Lora Galić, Ana Jakšić, Lea Antolović, Lucija Andračić

5s2 razred: Nikolina Rabić, Ivona Kezić, Bernarda Vulić, Dora Kozijan, Tereza Higl, Gabrijel Tribuljak, Kristian Kubatka, Bojana Mitrović, Kristina Petek, Antonela Lukadinović

5s3 razred: Vanja Martinović, Anja Stojanović, Nicole Pavlić, Minja Živković, Sara Bajić, Mihaela Harambašić, Valentina Naumovski, Valentina Naumovski, Nikolina Kurija, Milica Panić, Dea Predrijevac, Adrijana Milnović, Mario Vitomir

Od samog svog osnutka se Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) rukovodi načelom da svi ljudi trebaju moći ostvariti svoje pravo na najvišu razinu zdravlja, pa je tijekom  70 godina njenog postojanja “Zdravlje za sve” bila vodeća misao.

Budući da se univerzalna zdravstvena zaštita postiže kad je politička volja snažna, ovogodišnjim geslom Svjetskog dana zdravlja „Univerzalna zdravstvena zaštita: svatko, svugdje.“ SZO poziva svjetske čelnike da se pridržavaju obveza koje su preuzeli kada su se dogovorili o jednom od ciljeva održivog razvoja 2015. godine, da se unaprijedi zdravlje svih ljudi.

Univerzalna zdravstvena zaštita znači da svi ljudi i zajednice dobivaju potrebne zdravstvene usluge bez da zbog toga trpe financijske teškoće. Najmanje polovica ljudi na svijetu ne može dobiti osnovnu zdravstvenu zaštitu, milijuni ih se nađu u krajnjem siromaštvu jer su prisiljeni sami platiti zdravstvene usluge, a stotine milijuna se suočava s katastrofalnim troškovima zbog plaćanja svojih zdravstvenih usluga iz kućnog proračuna. Univerzalnom zdravstvenom zaštitom se omogućuje pristup uslugama koje pokrivaju najvažnije uzroke bolesti i smrti, a kvaliteta im je dovoljno dobra da se zdravlje tih ljudi poboljša. Pritom se ne radi samo o osiguravanju minimalnog paketa zdravstvenih usluga, već i progresivnom širenju pokrivenosti zdravstvenih usluga kako resursi postaju dostupniji.

Univerzalna zdravstvena zaštita ne obuhvaća samo liječenje pojedinaca, nego i usluge za cijelu populaciju kao što su kampanje javnog zdravstva i sve komponente zdravstvenog sustava: sustave i zdravstvene ustanove, komunikacijske mreže, zdravstvene tehnologije, informacijske sustave, mehanizme osiguranja kvalitete i upravljanje i zakonodavstvo.

« Studeni 2018 »

20.11.2018. 16:00
Akcija "Otkrij rano" u srijedu
Povodom obilježavenja Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) u srijedu će na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati biti održana javnozdravstvena akcija "Otkrij rano".

24.10.2018. 10:58
Dalmatinski buhač €“ neiskorišteni potencijal hrvatske flore
Porastom svijesti o štetnom učinku različitih sintetskih herbicida, fungicida, insekticida i drugih srodnih kemikalija na okoliš, ekološka se poljoprivreda počinje vra‡ati na velika vrata. Samim time raste značaj i ekonomska vrijednost dalmatinskog buhača (Tanacetum cinerariifolium), biljne vrste koja proizvodi prirodni insekticid i repelent piretrin.

Medicinska škola Osijek / Vukovarska 209 , Hr-31000 Osijek / www.ss-medicinska-os.skole.hr / ured@ss-medicinska-os.skole.hr