MJESEC ŽIDOVSKE KULTURE 2023.

Autor: Đurđica Radić, 11. 9. 2023.

Osijek je grad bogate tradicije, u njemu su živjeli i žive pripadnici mnogih nacionalnosti i religija, a jedna od vrlo bitnih i zaslužnih za razvoj grada upravo je židovska zajednica. Židovi su u 19. stoljeću bili velika zajednica, no Drugi svjetski rat to je jako promijenio.

Danas je židovska zajednica vrlo mala, broji stotinjak osoba, no vrlo su vrijedni i nastoje sačuvati svoj identitet. Mjesec židovske kulture upravo je pokazatelj njihovog aktivnog djelovanja. Ove godine pripremili su zaista raznovrstan program, cijeli rujan ispunjen je raznim događanjima. U program su uključene mnoge institucije, ove školske godine u njemu sudjeluje i Medicinska škola Osijek. Učenici 4.f tazreda na satu hrvatskog jezika, u sklopu tematske cjeline Tragovi sjećanja, pogledali su dokumentarni film Posljednji dječak iz Auschwitza te igrani film film Lea i Darija. Oleg Mandić bio je posljednji dječak koji je pušten iz tog zloglasnog logora i danas u svojim poznim godinama svjedoči o tim vremenima. Lea Deutsch bila je najmlada glumica u zagrebačkom kazalištu, no nije imala sreće kao Oleg, umrla je u vagonu na putu za Auschwitz. Učenici su nakon gledanja ova dva filma pokazali svoje osjećaje izradom vrlo zanimljivih plakata. Njihovi radovi izloženi su i prikazani ovih dana u židovskoj općini. Tom prigodom, osim izložbe, Darko Fischer održao je vrlo zanimljivo predavanje o Albertu Einsteinu, a Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek, održao kratko predavanje o židovskim običajima te pokazao učenicama prostore u kojima se održavaju njihovi susreti i vrše vjerski običaji. Zašto su ovakve aktivnosti važne? Židovski narod puno je puta tijekom povijesti stradao, njihova sudbina treba biti pokazatelj kako se ne smijemo odnositi jedni prema drugima i to neprekidno treba ponavljati novim naraštajima. Treba napokon sprati krvav trag sa stranica povijesti, na mladima je da to postignu. Umjesto netrpeljivosti i mržnje, stranice treba ispisati tolerancijom i solidarnošću.

Slike pogledajte u našoj foto-galeriji.

Đurđica Radić