Obilježavamo mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Administrator , 19. 11. 2023.

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih s ovisnostima i ponašajnim ovisnostima.

Cijena ovisnosti koju plaćaju konzumenti i društvo visoka je, kao i povezani troškovi za javno zdravstvo, javnu sigurnost i produktivnost rada. Prema rezultatima istraživanja, u RH svaki četvrti građanin je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu. Trendovi zlouporabe droga u Hrvatskoj govore u prilog tome da je u posljednjih nekoliko godina došlo do povećane prevalencije uporabe droga osobito kanabisa i stimulansa među mladima, uz prisutan trend poliuporabe droga. Zabrinjavajuću javno zdravstvenu ugrozu predstavlja i visoka dostupnost i sve veća raznolikost droga te pojava novih psihoaktivnih tvari. Ukupan broj osoba liječenih zbog problema ovisnosti o drogama, kao i onih koji su se prvi put javili na liječenje, prema podacima HZJZ u 2022. godini je porastao (6.078 osoba) u odnosu na 2020. i 2021. godinu. Oko 83% svih liječenih u sustavu su opijatski ovisnici, a kod neopijatskih ovisnika prevladava ovisnost o kanabisu. Eksperimentiranje počinje u dobi oko 16 godina, a prosječna dob osoba koje dolaze na liječenje je 29 godina.

16. studenog 2023. – U Vikarijatu održan je stručni seminar za na temu prevencija ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama. Teme seminara bile su:

Prevencija ovisnosti o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama na području Osječko-baranjske županije, predavač; Magdalena Sikora, prof. biol.et.chem

Mentalno zdravlje u prevenciji ovisnosti u djece i adolescenata, predavač; mr. sc. Marija Kribl, dr. med.,spec. obiteljske medicine, subspec. adiktologije, dječji i adolescentni psihoterapeut

Ovisnost o alkoholu, kockanju i novim tehnologijama: djeca i mladi u Osječko-baranjskoj županiji, predavač; prof.dr.sc. Tena Velki,

Štetna uporaba alkohola, kockanje i izazovi modernih tehnologija, predavač; Vlatko Rotim, dr. med.spec. psihijatrije

Seminaru su pristupili nastavnici Branimir Lončarić, mag.med.techn. i Dominik Fapali, mag.med.techn. te učenici: 5.s1 razred: Lana Bičak, Ivana Bošnjak, Inea Dmitrović, Nataša Ilišević, Sara Maletić, Milan Popović, Bojana Rupar, Ana Sedlar, Milica Stevanović, David Todorović. 5.s2 razred: Diana Stanko, Claudia Pamer, Nikolina Filipović, Jelena Putnik, Nataša Katanić, Marina Berić, Laura Lončar.