TJEDAN MOZGA 2015.- ZAVIRITE U MOJ FILM

Autor: Vesna Suvala, 24. 3. 2015.

Sa ciljem informiranja i osvješćivanja lokalne zajednice i šire javnosti kreirana je inkluzivna predstava koja prikazuje događaje iz života psihički oboljelih osoba, u kojoj zajednički glume članovi Udruge za unaprjeđenje duševnog zdravlja "Vrapčići" iz Slavonskog Broda i druge osobe iz lokalne zajednice. Premijeru predstave pod imenom "Zavirite u moj film" gledale su,  u sklopu Tjedna mozga, 18. ožujka 2015., učenice 3.s3 razreda Slađana Bešić, Marija Prugović, Dolores Mlinarić, Matea Ostrički, Nina Kovačević, Marinela Kupanovac, Jelena Vrbanić, Antonela Milić i učenica 5.s2 Ana Kovačević sa školskim psihologinjama Mirnom Ilakovac i Ivom Dimitrijević.

Scenarij za kazališnu predstavu napisao je glumac-volonter i diplomant Umjetničke akademije u Osijeku Matej Safundžić, koji nam je svojom predstavom približio stvarnost psihički oboljelih osoba. Članovi Udruge za unaprjeđenje duševnog zdravlja "Vrapčići", koji boluju od shizofrenije i bipolarnog afektivnog poremećaja, prikazali su nam informacije i dojmove o svom životu prije bolesti, suočavanju s bolešću (uočavanje prvih simptoma, hospitalizacija), načinima nošenja s psihičkim tegobama, odnosu i stavu okoline, osjećaje isključenosti, neshvaćenosti, odbačenosti i različitosti. Predstava nam je omogućila kontakt s osobama s psihičkim smetnjama te nas potaknula na razumijevanje njihove pozicije i naučila, one koji nisu znali, što je shizofrenija i bipolarni afektivni poremećaj.

Antonela Milić, 3.s3