INTERLIBER 2015.

Autor: Vesna Suvala, 17. 11. 2015.

U Zagrebu je od 10. do 15. studenoga 2015. održan 38. međunarodni sajam knjiga i učila Interliber. Posjetitelji su, osim kupovine knjiga i udžbenika po povoljnijim cijenama, mogli nazočiti brojnim prezentacijama, nastupima pisaca i nakladnika. Od svjetskih književnih imena bili su tu Deborah Harkness, Florence Hartmann, F. William Engdahll, a od hrvatskih autora predstavila se Julijana Matanović, Vedrana Rudan objasnila je zašto psuje, a Matija Dedić je svirao Arsena. Novost je ovogodišnjeg sajma Znanstveni kvart, naime u paviljonu 6 moglo se uživati u interaktivnom pristupu prenošenja znanja i popularizaciji znanosti. Ulaz je na sajam i ove godine bio besplatan.

Stotinjak učenika i djelatnika Medicinske škole Osijek pridružilo se rijeci zaljubljenika u pisanu riječ, pridružili su se tako svima onima koji su dokaz da u Lijepoj Našoj čitatelji još uvijek postoje. Švrljali smo u šarenilu boja i mirisu papira, uživali u novim i starim knjigama ( primijetili smo veliki broj antikvarnih primjera po zaista povoljnim cijenama), odabrali smo poneki naslov za duge zimske noći i uživanje pod toplom dekicom. Družili smo se s brojnim Osječankama i Osječanima koji su se toga dana zaputili u prijestolnicu istim poslom. Razgledali smo bogate izloge, šetali Ilicom, gledali ljude na Trgu bana Josipa Jelačića, kupili koju sitnicu za uspomenu i proveli ugodan dan na toplom zagrebačkom suncu.

Nekoliko se profesora uputilo na izložbu „ Leonardo da Vinci- genij i njegovi izumi“. Poklonili su se veličini ovog renesansnog majstora, čovjeku beskrajno nadarenom i svestranom. Bio je čarobnjak, daleko ispred svog vremena, što je razvidno iz strojeva koji su napravljeni po njegovim zapisima. Vidjeli smo preteče helikoptera, padobrana, bicikla, automobila, oklopnog vozila, tiskarskog stroja, podmornice, projektila. Čovjek je kradom secirao leševe i crtao ih tako detaljno i vjerodostojno, uz brojne zapise. Zaista smo ostali opčinjeni veličinom njegove genijalnosti.

Sajam je bio prigoda za ugodno učenje i druženje, izvrstan oblik izvanučioničke nastave. Bili smo, nadamo se, na tragu kurikularne reforme o kojoj se ovih dana po zbornicama raspravlja. Čekamo sljedeću prigodu za ovakvo učenje!

Fotografije pogledajte u Foto-galeriji!

Đurđica Radić