Svjetski dan bubrega, 10. ožujka 2016. „BOLEST BUBREGA NE BIRA DOB I SPOL“

Autor: Vesna Suvala, 11. 3. 2016.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana bubrega jest podizanje svijesti o životno važnoj ulozi bubrega u očuvanju zdravlja te umanjiti učestalost bubrežne bolesti i njen štetan utjecaj na cijeli organizam.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana bubrega Udruga dijaliziranih, transplantiranih i kroničnih bubrežnih bolesnika Osijek organizirala je akciju u prostoru „Merkatora“ od 11-13 sati. U akciji su sudjelovali učenici četvrtih razreda Medicinske škole Osijek; Magdalena Puškarić, Petra Sabljo, Katarina Dedić, Enis Brkić, Nemanja Cvijanović i Stefan Mirosavljević, nastavnici Robert Lovrić i Jasenka Vujanić, te studenti sveučilišnog preddiplomskog studija sestrinstvo Osijek. Tijekom akcije krvni tlak je izmjeren kod 78 građana, a razina glukoze u krvi kod 87 građana.

Namjera obilježavanja Svjetskog dana bubrega je ukazati kako je kronična bolest bubrega česta, štetna i da se može liječiti. Zato je od velike važnosti razviti svijest o potrebi ranog otkrivanja bubrežne bolesti od dječje do starije dobi, kako bi stvorili buduće zdravije generacije. Bubrezi su izuzetno važni za naše zdravlje i kvalitetu života. Ne samo da oni čiste naš organizam nego i reguliraju krvni tlak, održavaju čvrstoću kostiju i stimuliraju stvaranje crvenih krvnih zrnaca koja nose kisik po tijelu. Svaka deseta odrasla osoba ima neki oblik oštećenja bubrega, stoga je važno prepoznati bolest bubrega i zaustaviti je na vrijeme.